Kurabiyeleri taze tutmak için saklama kabına 1 dilim ekleyin; Kurabiyeler bayatlamıyor ve dağılmıyor

Kurabiye, tuzlu ve tatlı olarak tüketilebilen en sevilen atıştırmalıkların başında gelir. Özellikle kahvaltı saatlerinde ya da akşam yemeğinden sonra sıklıkla tercih edilir. Fakat çayın yanında en çok tüketilen hamur işlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu lezzetli atıştırmalıkları hazırlarken bazı saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Aksi durumda kurabiyeler çabucak bozulur ve dağılır. İşte kurabiyelerin 7 gün boyunca aynı lezzette ve tazelikte kalmasını sağlayacak öneri…

SAKLAMA KABINA 1 DİLİM EKLEYİN

Lezzet.com.tr’de paylaşılan bir içeriğe göre, Yumuşak kurabiyeleri nemli tutmak için kaba bir dilim ekmek ekleyebilirsiniz. Ekmek, kurabiyeler yerine kuru havayı emecek ve bayatlamalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

KURABİYELERİ EN İYİ MUHAZA ETME YOLLARI

Kurabiyeleri saklamak için aşağıdaki üç öneri oldukça etkili olabilir:

1. Hava Geçirmez Kaplar veya Saklama Poşetleri

Kurabiyeleri saklamak için hava geçirmez kaplar veya saklama poşetleri kullanmak en ideal yöntemlerden biridir. Bu kaplar veya poşetler, kurabiyelerin havayla temasını keserek tazeliklerini korumalarına yardımcı olur. Kurabiyeleri tek katman halinde düzgün bir şekilde yerleştirerek, üzerlerine yağlı kağıt veya alüminyum folyo koyarak katmanlar arasında yapışmayı önleyebilirsiniz.

2. Seramik veya Metal Kutular

Kurabiyeleri saklamak için seramik veya metal kutular da kullanışlıdır. Bu tür kutular, kurabiyelerin havadan uzaklaşmasına ve nem almasını engeller. Ayrıca, kurabiyeleri düzenli bir şekilde yerleştirebileceğiniz ve saklama alanınızı düzenleyebileceğiniz birçok farklı boyutta ve şekilde mevcuttur.

3. Kurutulmuş Pirinç veya Ekmek Kırıntıları

Kurabiyelerinizi saklamak için bir kutu veya kap kullanıyorsanız, içine kurutulmuş pirinç veya ekmek kırıntıları eklemek nemin kurabiyelere geçmesini önleyebilir. Bunlar, kurabiyelerin altındaki nemin emilmesine yardımcı olur ve kurabiyelerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Ancak, bu yöntemde kurabiyelerinizi doğrudan temas etmeyeceklerinden emin olun ve kurabiyelerin üzerine serilmemiş olmalarına dikkat edin.

ÇOK SOĞUK VEYA SICAK FIRINA ATMAYIN

Yemek.com’da aktarılan bilgilere göre, Yapılan hatalardan biri de soğuk fırına ya da çok sıcak fırına kurabiyeleri vermek. Her ikisinde de kurabiyelerin formlarının bozulması ve dağılmaması için 165-180 derece arasında pişirmek önemli. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece kurabiyeleriniz pişerken yayılmayacak ve dağılmayacaktır.

DAĞILMAYAN KURABİYE TARİFİ HAKKINDA AKLINIZDA BULUNMASI GEREKENLER

Unutulmaz lezzetiyle damağınızda iz bırakacak dağılmayan kurabiye tarifi için öncelikle 1 su bardağı oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ile 1 su bardağı toz şekeri iyice krema kıvamına gelene kadar çırpın. Ardından 1 adet yumurta ve 1 tatlı kaşığı vanilya özütü ekleyerek çırpmaya devam edin. Ayrı bir kapta 2.5 su bardağı un, yarım çay kaşığı kabartma tozu ve yarım çay kaşığı tuz karıştırın ve bu karışımı önceki karışıma ekleyin. Ele yapışmayan, yumuşak bir hamur elde edene kadar karıştırın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 10-12 dakika veya kenarları hafifçe kahverengileşene kadar pişirin. Fırından çıkardıktan sonra kurabiyeleri tepside birkaç dakika soğumaya bırakın, sonra tel ızgara üzerine alarak tamamen soğumalarını sağlayın. Bu pratik tarifle, dağılmayan ve mükemmel kıvamda kurabiyeler elde edeceksiniz. Afiyet olsun!

Kaynak: Lezzet.com.tr, Yemek.com
Derleme: Teknolojioku.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir