Eski TikTok yöneticisinden şirkete “yaş ayrımcılığı” davası

TikTok’ta Küresel Marka ve Kreatif Başkanı olarak görev yapan Katie Puris, bu hafta Manhattan federal mahkemesinde TikTok’ a dava açtı.

Açtığı davada, şirket yöneticilerinin gençleri işe alma tercihi olarak adlandırdığı “cinsiyet ve yaş ayrımcılığına” ilişkin şirket içi şikayetlerde bulunduktan sonra 2022 yılında işten çıkarıldığını iddia etti.

Puris ayrıca, şirket dışında bir TikTok etkinliğinde cinsel tacize uğradığı olayı bildirdiğini ve şirketin buna uygun şekilde yanıt vermediğini dile getiriyor.

Puris, yaşına dayalı ayrımcılığa uğradığını ve ByteDance’in şirket kontrolünü ele geçirdiğini öne sürdü.

Dava, Zhang’ın Puris’in “ekibinin başarılarını ve başarılarını kutladığı için yaptığı sunumlardan hoşnut olmadığını, bunun uygunsuz olduğunu düşündüğünü çünkü kadınların her zaman mütevazı kalması ve alçakgönüllülüğü ifade etmesi gerektiğine inandığını” iddia ediyor.

Puris, şirketin daha sonra, ekibini mikro yönetmeye ve projelerinin iptal edilmesini önermeye başladığını iddia ediyor.

Şikayette ayrıca, 2021 yılında Puris’in de katıldığı bir liderlik toplantısı sırasında, ByteDance’in o dönemki CEO’su Yiming Zhang’ın, yaşlı insanların “değişime daha az istekli, daha az yenilikçi ve daha yavaş” olmaları nedeniyle genç ve deneyimsiz bir kişiyi işe almayı tercih edeceğini söylediği belirtiliyor.

Dava, o sırada 50 yaşına yaklaşmakta olan Puris’in endişelerini TikTok’taki küresel insan kaynakları başkanına dile getirdiğini söylüyor.

Şirket ise Puris’in işten çıkarılmasını “performans nedenlerine” bağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir