Bunu yazan Bloomberg: Krediye aç patronlar

Bloomberg’te yer alan habere göre, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan son iki hafta içinde on binlerce şirketi temsil eden en az dört iş grubuyla bir araya gelerek yıllık yüzde 62’lik enflasyona karşı verdiği mücadelede onları da yanına almaya çalıştı.

Onların desteği olmadan kredi maliyetleriyle ilgili şikâyetlerin artması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a daha yüksek faiz oranlarına verdiği yeni desteği çekmesi için baskı yapılması riski bulunuyor. Merkez Bankası verilerine göre, ticari kredilerin ağırlıklı ortalama faiz oranı aralık ayının ilk haftası itibariyle neredeyse yüzde 53’e yükseldi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, kasım ayında Erkan ile yaptığı görüşmede “Ticari kredi faiz oranlarında çok agresif bir yükselişe tanık oluyoruz. Bu durum sanayi sektörümüzde finansman koşullarında önemli bir sıkılaşmayı beraberinde getirmiştir.” dedi.

Bahçıvan, Merkez Bankasının bankaların kredi verme kurallarını hafifletmek de dahil olmak üzere krediye erişimi iyileştirmek için bazı adımlar attığını kabul etmekle birlikte daha fazlasının yapılması çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamaya göre Erkan, bu hafta başında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile yaptığı bir başka toplantıda, bankanın fiyat istikrarını sağlama görevinin reel sektör olarak adlandırılan kesim için özel bir önem taşıdığını söyledi. Erkan ve kurul ayrıca ihracatı artırabilecek açıklanmamış adımları da görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir