Kiev’de hararetli çalışma… Sovyet arması gitti Ukrayna mızrağı geldi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan ‘İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Tarihi Müzesi’nin yerleşkesinde yer alan Anavatan Anıtı’nın kalkanından Sovyet arması sökülerek yerine Ukrayna üç çatallı mızrağı yerleştirildi.

İZLER SİLİNİYOR

105 metre uzunluğundaki kadın figürünün kalkanında yer alan güneş, buğday başağı, orak ve çekici içeren eski Sovyetler Birliği arması indirilerek ‘Trizub’ olarak bilinen üç çatallı mızrak şeklindeki Ukrayna arması takıldı. 1981 yılında Sovyetler döneminde dikilen heykelin isminin de “Ana Ukrayna” olarak değiştirileceği belirtilirken, müzenin ismi ve yapısında da değişiklik yapılmasının gündemde olduğu bildirildi. Kiev yönetimi geçen yıl başlayan savaştan bu yana Rusya ile olan tüm kültürel bağlarını koparma politikası yürütüyor.

Bu anlamda ülkede Sovyetler döneminde yapılmış birçok kültürel yapının durumu yeniden değerlendirmeye alınırken, son olarak Rus Ortodoks Kilisesi ile birlikte 6 Ocak’ta kutlanan Noel bayramının tarihi, Batı ülkelerinin kutladığı 25 Aralık olarak değiştirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir